Předvánoční čas

neděle 21. prosinec 2014 18:33

Všichni ho známe. Pro někoho začíná první adventní nedělí, pro někoho ještě o chvilku dříve, když se snaží sehnat ten nejkrásnější adventní věnec. Vlastně pro nás všechny začíná už na Václava, když vidíme prodávat první vánoční figurky. Ať tak či onak, předvánočnímu času se nikdo z nás nevyhne.

Musím se přiznat, že neznám nikoho, kdo by měl tu dobu rád. Teď nemám na mysli obchodníky, kteří propočítávají své zisky. Ale jen tak, osobně, každého z nás. Obyčejně si neužíváme tuto dobu tak, jak bylo původně zamýšleno. Stres číhá všude. A my máme plnou hlavu toho, co všechno musíme ještě zařídit. Obvykle nestíháme. Mám snad jen jedinou kamarádku, která má vždy vše včas nachystané. Ještě než pomyslím na to, že je čas začít péct, ona už má na facebooku fotky svých dokonalých perníčků. Trošku jí to závidím. Ne, že už má napečeno, ale že v jejím podání vše vypadá, tak jak má být. Jakože si to užívá, baví jí to, na všem pracuje celá rodina. Idylka.

Mám ale i jiné přátele. Pro většinu z nich není tento čas zrovna radostným obdobím. Často myslí na své blízké, které už nikdy nepotkají, kteří už s nimi Vánoce nestráví. Adventní čas je velmi smutným obdobím, ale z nějakého důvodu i smutek k této slávě patří. Ono se také chmury nezahánějí lépe, než řešením spousty věcí najednou. Ačkoliv se to nezdá, je to velká zodpovědnost sehnat včas všechny dárky, které by udělaly radost. Vybrat ten správný stromeček, který bude čerstvý, pravidelný a košatý. Napéci několik druhů cukroví, které je nejlepší čerstvé, ale stejně s ním čekáme až na Štědrý den. A v neposlední řadě nesmíme zapomenout uklidit. Nikdy se neuklízí víc.

Předvánoční čas je časem očekávání. Nejprve očekáváním narvaných obchodních center, do kterých se nechceme vypravit ani si koupit chleba. Ona situace u myčky aut není o nic lepší. Později už očekáváním rádoby klidných Vánoc, kdy se setkáme s příbuznými a přáteli. A děti očekávají dárky. Malý zázrak pod stromečkem, zhmotněné splnění velkých snů.

Poslední týden před Vánoci je týdnem vánočních večírků. Nedá se to stíhat. Termíny kolidují, často přebíháme z jedné akce na druhou. Přesto se snažíme si najít čas se vidět se známými, kamarády, přáteli, kolegy, bývalými kolegy, zkrátka se všemi chceme oslavit tento čas. Vánoce jsou příležitostí. Příležitostí něco dělat jinak, než jak děláme obvykle. Příležitostí se zamyslet a třeba i něco změnit. Škoda, že si takových příležitostí nedokážeme udělat víc.

Radka Bauerová

Radka Bauerová

Radka Bauerová

O tom, co mě zrovna napadne. Co uvidím kolem sebe, čeho si všimnu, co mě zaujme. O věcech obyčejných a nedoceněných.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora