Dokážete si užívat maličkosti?

pondělí 15. prosinec 2014 16:46

Takové ty drobnosti každého dne, které berete jako samozřejmost, ale přesto dokážou zkrášlit den víc, než nějaké jiné? Jenže s maličkostmi je jeden zásadní problém. Jsou proměnlivé. Pokud si je užíváte každý den, už nejsou takové jako napoprvé. Už nepřináší takové uspokojení, takovou radost, takové nadšení.  Jakoby se hodnota maličkostí v následujících dnech zmenšovala. Jakoby požitek, který se v našich očích nemění, byl den ze dne menší. Není to nespravedlivé?

Nedávno jsem si pořídila domácí kávovar. Miluju dobrou kávu a přišlo mi fajn, že až přijdu domu, tak si ji po náročném dni celkem bez velké námahy udělám. Nemusím do žádné kavárny, nemusím do malého krámku, kde my vždy rádi udělají kávu s sebou. Pěkně si kávu udělám doma. Sednu si s ním do pokoje, otevřu časopis, knížku nebo budu jen poslouchat rádio a užívat si tu skvělou chuť. A skutečně. Ono to vyšlo. Podle předem pečlivě přichystaného plánu, kdy jsem se celý den těšila na mou odpolední lahodu, jsem si tuhle maličkost užila. Jenže člověk je nenasytný, a když je něco dobré, chce to znovu a znovu. Takže druhý den, než jsem měla večer odejít na přednášku, znovu jsem si dopřála dobrou kávu. Jenže už nebyla jako ta včerejší. Byla dobrá, ale jako by tomu něco chybělo. Zkusila jsem to ten týden ještě párkrát, ale bylo to čím dál tím horší. Takže další mé předsevzetí bylo. I když budu doma, týden si žádnou takovou kávu neuvařím. Pěkně budu odvykat. Abych si pak časem zase mohla užít nevšední zážitek.

A tak je to se vším. Pokud máte rádi zimu, patrně se těšíte, až začne padat první sníh. Vyběhnete ven, abyste si na něj šáhli, abyste se nadýchali mrazivého vzduchu a prohlédli si ty nevšední obrazce, které jsou tak jednoduché a přitom tak dokonalé. Pokud pracujete celý den na zahradě, těšíte se z odvedené práce, ale nic nenadchne unavené tělo tak, jako pořádná sprcha. Jestliže jste příliš pracovně vytížení a společenský život nemáte čas, setkání s přáteli bude tou pravou odměnou. Vždycky je to totiž nejlepší napoprvé, nebo pokud si něco dlouho odříkáte, nebo jen prostě nemáte příležitost si toho dopřát.

Byli jste někdy třebas v nemocnici. Odkázáni na pomoc ostatních. Upoutaní na lůžko, třebaže na dva dny. Vzpomínáte na ten vítězný pocit, kdy si sami dojdete na záchod. Taková běžná věc, která nás obyčejně během dne spíš otravuje. A najednou, takový zážitek. Stalo se vám někdy, že jste museli chodit o berlích? Skvělý pocit mít o pár nohou navíc, jenže problém spočívá v tom, že najednou jaksi chybí ruce. Přineste si do pokoje hrnek s čajem, když chodíte o berlích. Téměř neřešitelný úkol. Ale ten pocit, když už vám konečně povolí berle odložit. Nosíte si cokoliv z místa na místo už jen pro ten pocit, že můžete.

Maličkosti jsou prostě báječné. Jsou tak úžasné, že maličkostí, kterou si opravdu užijete, může být naprosto cokoliv. Třeba po týdnu vyměněná žárovka v předsíni. Maličkosti jsou nevyčerpatelné. A pokud s nimi už ve svém životě počítáte, pokud na ně někdy pomyslíte, můžete ještě jejich okruh rozšířit. V podstatě vy sami můžete, pokud trochu jen chcete, být tvůrcem skvělých okamžiků. Stačí si dopřávat maličkosti.

Radka Bauerová

Radka Bauerová

Radka Bauerová

O tom, co mě zrovna napadne. Co uvidím kolem sebe, čeho si všimnu, co mě zaujme. O věcech obyčejných a nedoceněných.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora